Üdvözlet
Felhasználónév:

Jelszó:

Adatok megjegyzése

[ ]
[ ]
vendég: 20, tag: 0 ...

legtöbb 129
(tag: 0, vendég: 129) - 2015 Sze. 23 : 18:34

Tagok: 89
Legújabb tag: inczedy
Dátum / Idő

RSS hírforrások
Hírek átvehetőek ezen rss hírforrások használatával.
rss1.0
rss2.0
rdf
Credits
Cloud Image Taken by Dave Wicks.

©2017 HA5HRK Minden jog fenntartva
Fórumok
:: Fórumok :: Rádiók, antennák és egyéb műszaki témák :: Kísérletek SDR rádiókkal

<< Előző téma | Következő téma >>
SDR programok
Moderátorok: HRKAdmin
Szerző Üzenet
HA5OB
2010 Sze 08 Sze, 13:15
Regisztrált tag #5
Regisztrált: 2009 Már 27 Pén, 22:05
Üzenetek: 83
Sziasztok,

kipróbáltam pár programot az ENSEMBLE_RX hardverrel.

Ezek mind windowsos programok. Én egy ASUS netbookon, XP alatt próbáltam ki a programokat.
Egyelőre csak felületesen, örültem, hogy sikerült mindegyiket feltelepíteni/elindítani

Némelyik program kezelőfelülete, tudása "pilótavizsgát" igényel.

Célszerű még telepíteni a CFGSR programot, amivel a szintézer programozható, tesztelhető, kalibrálható.
A lapon levő SRDLL.dll file-t célszerű a windows\system könyvtárba is bemásolni.

73 , Zoli

A képek megtekinthetők eredeti méretben pl. a firefoxszal:  jobb_klikk a képen, majd  "Kép megjelenítése".

[ Módosítva 2010 Sze 08 Sze, 13:23 ]
Vissza az elejére
HA5OB
2010 Sze 16 Csü, 23:43
Regisztrált tag #5
Sziasztok,

méricskéltem ma egy kicsit a penelen. Próbáltam megkeresni a vevő felső határfrekvenciáját, ahol még működik. A Si570 konfiguráló programot sikerült nagynehezen rávennem, hogy 160MHz helyett 250MHz-et is elfogadjon a beállításkor. A gond az volt, hogy az ablakba nem lehet beírni a kívánt számot, mert az első karakter begépelésekor hibaüzenetet ad. A CTRL_C CTRL_V volt a barátom

A panelen levő 74AC74 adatlapja szerint 160MHz-ig működik. A nálam levő példány 200MHz körül kezdett bizonytalankodni, majd leállni. Ennek a frekvenciának a negyedén műkődik a vevő, ez így kb. 50MHz. Sajnos az amatőrsávon már pont nem megy

A vevő érzékenysége 30MHz felett csökken (a bemeneti sávszűrő miatt),  45MHz környékén kb. 15dB a  csillapítás (2 S fok). Ettől még kiválóan lehetne használni  panoráma vevőként egy meglevő gyári rádió KF kimenetén.

73 , Zoli
Vissza az elejére
HA5OB
2010 Sze 17 Pén, 11:48
Regisztrált tag #5
Az USB driver telepítése lemaradt az első leírásból. Ezt most pótolom.

Az első használatba vétel előtt le kell tölteni PE0FKO USB driver-ét. A megadott linken angol nyelvű telepítési útmutató van.

73 , Zoli

[ Módosítva 2011 Jún 26 Vas, 13:07 ]
Vissza az elejére
HA5OB
2010 Okt 20 Sze, 17:18
Regisztrált tag #5
Több próbálkozás után nálam a leghasználhatóbb PowerSDR verzió a PowerSDR-IQ pre 2-ese lett.
Ez letölthető innen. A hozzá szükséges skineket összegyűjtöttem és feltettem ide. A .zip file kicsomagolásához a jelszó ha5hrk.

A .NET keretrendszerből a 3.5-ös verzió kell hozzá, ez letölthető a MICROSOFT oldaláról (ha még nem lenne fent a gépeden).

73 , Zoli

[ Módosítva 2010 Okt 20 Sze, 17:40 ]
Vissza az elejére
HA5OB
2010 Okt 23 Szo, 10:21
Regisztrált tag #5
Kísérleteztem klf. hangkártyákkal. Mit ne mondjak, elég vegyes eredmények születtek.
A teszt PC-k: eeePC 1008HA netbook és egy DELL8400 desktop PC.
A netbook beépített Realtek hangkártyával rendelkezik, az volt az egyik teszt alany. A másik egy SB X-Fi Surround 5.1 külső, USB-s hangkártya.
A desktop PC-ben egy alaplapi SoundMAX hangkártya van, emellett volt még egy SB Live! és az USB-s X-Fi.

Itt láthatóak a táblázatba foglalt teszteredmények.

Az SB Live! hansználhatatlan, az alaplapi hangkártyák 48kHz-es mintavétellel egészen jól működnek.
Az X-Fi kártya az XP eredeti USB hangkártya driverével jól működik 96kHz-es mintavétellel, viszont a gyári driverekkel "megbolondul".

73 , Zoli
Vissza az elejére
ha5pt
2010 Okt 23 Szo, 12:38
Regisztrált tag #2
Regisztrált: 2009 Már 27 Pén, 21:12
Üzenetek: 113
Zoli,

Klassz segítséget állítottál össze az SDR felhasználóknak. Én a rádiópanelt Dell E6400 notebookon tudtam tesztelni Vista operációs rendszerrel. A beépített hangkártya 48kHz-en 24 bites felbontással elég jó lenne, ha az alkalmazások megtalálnák. A Rocky pár évvel ezelőtti fejlesztés, a Vista alatt nem találja meg az alaplapi hangkártyát. A CW Skimmer ugyan megtalálta, de recsegve működött. A külső SB X-Fi egyből elindult a Vista driverével, de nem igazán örülhettem neki, mert hibaüzenettel párperces működés után kifagyott. A hangkártyához adott telepítő CD driverével sem jártam jobban. Viszont a gyártó honlapján található driver minden problémát megoldott ... mostmár 96kHz távíró sávszélességem lett a Rockyval és a CW Skimmerrel egyaránt.

Aki elindul az SDR szoftverrádióval, az legyen kitartó, megéri!
Vissza az elejére
HA5OB
2010 Nov 05 Pén, 21:25
Regisztrált tag #5
Egy érdekes alkalmazását próbáltam ki a PowerSDR-nek. Két független vevőt lehet bekapcsolni és mindkettőhöz tartozik balansz/hangerő poti. A megfelelő beállítással el lehet érni, hogy a bal csatornában csak az egyik, a jobb csatornában csak a másik vevőkészülék jele legyen hallható.

Október 15-én hallgattam 14 MHz-en amint 5V7TT "osztja a népet". Eközben készült egy 4 perces hangfelvétel. A 18-ik másodperc környékén kapcsoltam be a két vevős üzemmódot. A bal csatornán 5V7TT hallható, míg a jobb csatornában a pileup. Élvezetes, ahogy mind a DX, mind az őt hívók hallhatók, jól elkülönülve.

73 , Zoli

[ Módosítva 2010 Nov 06 Szo, 10:00 ]
Vissza az elejére
ha5pt
2010 Nov 05 Pén, 21:45
Regisztrált tag #2
Klassz, egészen beleszédültem. Kipróbálom én is.
Vissza az elejére
ha5pt
2010 Nov 07 Vas, 21:44
Regisztrált tag #2
Kipróbáltam Zoli, és nagyon tetszik: http://www.ha5hrk.hu/files/PSDR_9U0A.jpg

A piros ellipszisben a DX, a fehérben a pile up, a sárgában pedig az általad javasolt beállítás.

Hangfelvétel készítésére tökéletes technika lesz így. Az elrendezésnek hátránya, hogy a két rádió sávszélessége együtt változtatható csak.

Viszont normál DX-ezéshez is fogom használni az SDR-t. Az SDR-ben egy vevőt fogok használni, azt leszűkítem a DX jelének a vételére. Az FT847-en nem kell többet splittelni, hanem szélesre nyitva keresgélhetem szabadon a DX-nek válaszoló állomást, és hívhatom a megtalált frekvenciáján.
Vissza az elejére
HA5OB
2011 Feb 27 Vas, 11:21
Regisztrált tag #5
Sziasztok,

az SDR levelező listán jelentette be Alex, VE3NEA a Rocky 3.7 verziójának megjelenését.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rocky 3.7

Posted by: "ALEX" alshovk©dxatlas.com alshovk

Fri Feb 25, 2011 3:24 pm (PST)

I have released a new build of Rocky, compatible with Vista and Windows 7, 32-bit and 64-bit. The signal distortion problem that occurred on Win7 has been fixed. V.3.7 is now available at (www.dxatlas.
com/rocky).

73 Alex VE3NEA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A program letölthető a dxatlas-ról.

73 , Zoli
Vissza az elejére
HA5OB
2011 Már 06 Vas, 09:43
Regisztrált tag #5
Nem igazán jó a 3.7-es verziójú Rocky, XP-n futtatva. Amikor a megjelenéssel kapcsolatos hírt beírtam, nem teszteltem le alaposan. Tegnap kipróbáltuk HA7RY Tominál. Sajnos az ő laptopján és az én netbookomon is recsegve szól a hang. A 3.6-os verzióval nincs ilyen gond.

Másnál hogyan működik a 3.7? Esetleg Vistán vagy Windows7-en próbálta valaki?

73 , Zoli
Vissza az elejére
ha5pt
2011 Már 06 Vas, 10:03
Regisztrált tag #2
Zoli,

Föltelepítettem, de hardver nélkül próbáltam csak. A korábbi változat megfelelő hangkártya nélkül indítva lefagyott, ez a változat még sosem (még mindig Vista fut nálam). Hamarosan összeállítom a vevőt, és kipróbálom az új szoftvert vele.
Vissza az elejére
ha6nn
2013 Feb 18 Hét, 15:27
Vendég
Szervusztok!
Az SDR tudományok újabb tárházára bukkantam:
https://sites.google.com/site/g4zfqradio/connecting-soundcard-sdr-to-computer

gl de ha6nn
Bandi
Vissza az elejére
ha6nn
2013 Feb 21 Csü, 16:46
Vendég
Ha SoftRock Ensemble RX II LF/HF(HF) SDR vevőhöz Windows 7 (32) alatt installáljuk pl. az SDR-RADIO (HB9DRV) konzolt,
akkor itt található a kulcs: http://pe0fko.nl/ca/
Ti. az Amateur Radio Certificate telepítése után a konzol felismeri a SoftRock rádiót és minden adatot kiolvas.
Jó volna tudni, hogy nick name-nek mit célszerű beírni?

Persze mindenek előtt HA5OB intrukciója szerint a PE0FKO driverét kell letölteni és az op.rendszer által felismert
DG8SAQ-I2 drivert azzal frissíteni. A Lenovo T61 mikrofon bemenete sztereo, a vett spektrum mégis szimmetrikus.
Annak ellenére, hogy a felismert hangkártya mintavételezési arányát a szoftver 96 kHz-nek látja, vissza kell venni pl. 48 Khz-re.

Most következik majd a Windows 8 (32) alatti végleges telepítés.

gl de ha6nn
Bandi

[ Módosítva 2013 Feb 22 Pén, 12:58 ]
Vissza az elejére
ha6nn
2013 Feb 24 Vas, 14:05
Vendég
Tegnap megszületett a kis Jézus, azaz telepítettem SV1EIA Power_SDR szoftverét Windows 8 alatt.
Remekül működik. Az egér görgető gombjával kényelmesen lehet hangolászni.
Az RBN jellegű adatgyűjtéstől eltekintve úgy találtam, hogy I2PHD és tsa. Winradio szoftvere és emez Power-SDR V2.4
ami nekem jelenleg a legjobbnak tűnik.

Windows 8 alatt ugyanúgy lehet telepíteni a PE0FKO drivert, csak kicsit máasképpen látszik.

Az SV1EIA szoftver telepítése után indításkor lehet választani egy demo és a telepített program között. Egyúttal a ninkname-re vonatkozó korábbi kérdésemre is választ kaptam.

Ez a szoftver a Flex SDR család készülékeihez használható grafikus felület, amiből még egy gyorbillentyű és egy log is elérhető -azoknak,
akik pl. a Flex-6500 szoftver rádióval rendelkeznek. A legutóbbi daytoni konferencián mutatták be a Flex-6700 jelű SDR-t, ami még azt hiszem nincs a piacon.
Az ára 5000 USD fölött várható...
Szerencsére ez a szoftver a valamivel olcsóbb SoftRock rádiókat is kezeli.

A következő lépésben betöltődik a kívánt interface.

A működő program számos beállítási lehetőséget biztosít.

gl de ha6nn
Bandi
Vissza az elejére
ha5di
2013 Feb 26 Ked, 18:16
Regisztrált tag #180
Regisztrált: 2012 Ápr 02 Hét, 17:11
Üzenetek: 1
A listából hiányzik az egyik legígéretesebb program, az SDR#:

http://sdrsharp.com/
Vissza az elejére
ha6nn
2013 Feb 27 Sze, 21:40
Vendég
Az SDR# a kedvencünk, hiszen amíg csak dongle-lel használtuk nem volt annál jobb -ahogy ezt DVB-T USB stick használatáról szóló bejegyzésemben illusztráltam.

Azt is említettem, hogy akár a saját gépünkön, akár egy másik olyan számítógépen, amit belső vagy külső IP-címen megfelelő sávszélesség birtokában elérhetünk, az SDRSharp RTL/TCP módját választva használható egy olcsó dongle elérésére is.

A SoftRock rádiókat is kezeli:

[ Módosítva 2013 Feb 28 Csü, 11:18 ]
Vissza az elejére
ha6nn
2013 Már 22 Pén, 14:27
Vendég

Az SDR eddig nálam jórészt arra volt hasznos, hogy kíméltem az FT-847 rádióm, aminek nem jártak a ventillátorai, nem szívtak be még több port, stb. Sajnos a frekvenciaskála hitelesítése az SDR szoftverkeben szinte lehetetlen. Az SDR# frekvenciaskálája dongle használata esetén könnyedén hitelesíthető, azonban SoftRock rádióval ez egyenlőre nem lehetséges, bár a az SDRSharp hitelesítés nélkül is viszonylag pontos. A programozók remélhetőleg tovább fejlesztik majd és futtatáskor nem azt írja ki, hogy "Will be implemented later." Tegnap megtaláltam az OK0EPB hiteles frekvencia is idő adót a 7039,4 kHz-en. Annak a segítségével hitelesítettem a Winrad V1.6.1 frekvencia-skáláját, azonban kikapcsolás után az alkalmazás elfelejtette a hitelesítést és ma reggel már megint nem volt pontos a skála. Ha több SDR szoftvert akarunk használni, akkor gond van a különböző driverekkel. Én a Winrad mellett maradnék, amennyiben a hitelesítés maradandó lenne. Kérem, hogy aki teheti nézze meg a YouTube-ra feltöltött CamStudio felvételt és jelezze, ha valami rosszul van beállítva a PA0FKO CFGSR nevű segédprogramjával! Pse visit: http://youtu.be/_L-Fj6fu7xI
Sajnos a hangfelvétel nincs szinkronban a képpel...A kép a fontos, nem a hang.

[ Módosítva 2013 Már 22 Pén, 16:04 ]
Vissza az elejére
HA2EQD
2014 Már 06 Csü, 08:59
Regisztrált tag #199
Regisztrált: 2013 Máj 06 Hét, 19:38
Üzenetek: 24
Sziasztok!

2013 év végén volt szerencsém megismerkedni a QS1R SDR rádióval.
Készítettem erről egy beszámolót.

Ide klikkelve megnézheted ezt.

Ezúton és ezzel is szeretném megköszönni, a HA5HRK klubunk ezirányú támogatását!

73! HA2EQD Gyuri - Veszprém
Vissza az elejére

Ugrás:     Vissza az elejére

Téma átvétele: rss 0.92 Téma átvétele: rss 2.0 Téma átvétele: RDF