Cloud Image Taken by Dave Wicks.

©2017 HA5HRK Minden jog fenntartva
2013 CQ World-Wide DX Contest tapasztalatok
Rádióforgalmi versenyzés     HRKAdmin     2013 November 28 Csütörtök - 08:17:02

Szombaton és vasárnap volt a 67. alkalommal megtartott CQWW DX CW. A verseny nagyon jó terjedés mellett hatalmas aktivitást hozott. SOAB HP kategóriában indultam és a DX Cluster mellett CW Skimmer segítséget vettem igénybe, emiatt az "Assisted" kategóriát választottam. Néhány portáltag velem együtt publikálta a versenyeredményének főbb számait: HG7T, HA5X és HA5PT.

A FUNcube Dongle Pro + szoftverrádiót és a CW Skimmer programot használva egy rövid félórás CQ időszakot leszámítva végig kerestem verseny közben. Igyekeztem minden elérhető szorzót és a lehető legtöbb pontot begyűjteni. Nagyszerű szórakozást jelentett a verseny a számomra. Várom a tapasztalatokat mindenkitől, aki részt tudott venni.

on 2013 Dec. 06 : 18:42
Az idei versenyre a tavalyi rekordnál is több jegyzőkönyvet küldtek be. Jó visszanézni a korábbi versenyeredményeket, a saját és a mezőny fejlődését.

Tavaly használtam először CW Skimmert, de idén sikerült még jobban kihasználni a lehetőségeit. Élvezetes volt, hogy a teljes távírósávot láttam a sávtérképen és a sok állomás közül optimalizálni tudtam az összeköttetéseket. Klassz volt, hogy egy-egy új zóna vagy DXCC megjelenésekor a CW Skimmerem szinte mindig megelőzte a DX Cluster spotjait és gyakran első CQ-ra tudtam velük dolgozni. A könnyű ugrálás a sávban lehetővé tette, hogy a több pontot hozó DX-eket és az antenna irányába eső állomásokat csináljam meg előbb.
on 2013 Dec. 06 : 21:52
Húsz évvel ezelőtt abbahagytam a rádiózást, kb. tíz éven keresztül az üzleti és családi elfoglaltságok mellett nem jutott a hobbira idő. A CQWW oldalon megtalálható ez az időszak is, jó volt visszanézni, miről maradtam le. Pl. HG73DX öt éven keresztül kiemelkedő játékos volt és azóta sem volt hozzá hasonló teljesítményt nyújtó magyar csapat MM kategóriában. A magyarok nagyon innovatívak voltak ebben az időszakban, mert a több-kezelő számára több-adót megengedő versenykategóriában figyelmen kívül hagyták az 500m körön belüli működésre vonatkozó kitételt és egymástól távoli versenyállomásokról forgalmaztak. Kíváncsi voltam az akkori versenykiírásra, emiatt megnéztem K3EST összefoglalóját a CQWW versenyszabályzatainak a fejlődéséről: http://www.cqww.com/history.htm

Bob izgalmas történelmi visszatekintése felkeltette a kíváncsiságomat a verseny fejlődése iránt. Hamar megtaláltam a CQ Magazin Archívumát, amelyben könnyen visszakereshető az összes lapszám. HG73DX az 1993-as távíró fordulóban európai első helyezett lett. A MM kategóriában versenyzőkre 500m sugarú körre korlátozták az állomást, illetve a postai címhez tartozó területre:

Ezt a szöveget lehetetlen úgy értelmezni, hogy megengedné hegytetőkre települt versenyállomások közös versenyzését az ország egész területén. De még is ez történt. Ahogy hallottam, azzal az érveléssel, hogy a hívójel gazdája az egész ország területére érvényes engedéllyel rendelkezett. Ami ha így is volt, nem értelmezhető úgy, hogy az az egész országban működő állomások közös címe Magyarország lett volna, merthogy Magyarország nem cím, hanem csak része lehet egy címnek. Nem csak a verseny lebonyolítói voltak ilyen módon "innovatívak", de a versenyértékelő is megengedő volt és a saját QTH területet korlátozó szabályát nem vette komolyan. A CQ Magazin 1994-ben megjelenő cikkében a magyar és horvát csapat számos hegycsúcsról elért eredményét méltató szavakat kapott:

Hogy miért is? Talán a rendszerváltó országok rádióamatőr aktivitásának, a versenykedvének a fellendítése lehetett a cél. Egy darabig, mert a magyarok csillaga 1995 után már nem tündökölt, legalább is nem MM kategóriában sok helyszínről egyesített erőkkel támogatottan.

Fontosak lehettek az akkori események, mert mára letisztult a szabály egyszerűen csak 500m sugarú körön belüli korlátozásra és nem enged meg engedélyes QTH címhez tartozó nagyobb területet:

Aki az írásom olvasásában idáig ért, jutalmat érdemel! A tömörített állományba nem csak a kilencvenes évek versenyszabályzatait gyűjtöttem össze, hanem a megelőző évtizedekből egy-egy versenykiírást majd a rákövetkező évben a verseny kiértékelését is. Nagyon szórakoztató volt látni így tízéves ugrásokban a fejlődést a mai napig. És az állandóságot is, ami izgalmassá tette ezeket a versenyeket évtizedeken keresztül. Az állományba tettem pár érdekes nem versenyzéssel kapcsolatos cikket is, elsősorban az 50MHz-es forgalmazásról, mobil berendezésekről és antennákról. Érdekes olvasni 6m beszámolót a negyvenes évekből, vagy látni az ötvenes évek végén az amerikai állapotot abban az időszakban, amikor az O1 műsorsugárzás nálunk elindult fél évszázados útjára …

Azt gondolom HG73DX esetéről, hogy nagyon pozitív, ahogy megengedték a magyar élcsapat sikerét a versenyszabályzat következetlen értelmezésével. Biztosan sok hazai versenyző kapott máig lelkesítő verseny élményt és mára a HA hívójel megszokott és gyakori nemzetközi versenyeken. Nem így volt ez a hetvenes és hatvanas években sem. Az 1957. júniusi versenyértékelésben természetes módon egyetlen magyar hívójelet sem említenek az értékelt állomások között.

Remélem, hogy ezzel az írással sikerül felébresztem a kedveteket a CQ Magazin Archívumának az olvasásához.
on 2013 Dec. 07 : 10:33